The 93rd Academy Awards has drawn to a close, officially wrapping up awards season for 2021. Although the celebrations were scaled-back, stars showed up in all forms of extravagant red-carpet regalia. Amanda Seyfried, nominated for Best Supporting Actress for her role in Mank, wore a frothy, scarlet Giorgio Armani gown, while Viola Davis, nominated for Best Actress for her role in Ma Rainey’s Black Bottom, wowed in a white Alexander McQueen dress with intricate embroidery detailing.

The historic night also saw many firsts for Asian representation in Hollywood. Yuh-jung Youn took home the Oscar for Best Supporting Actress for her role in Minari, becoming the first ever Korean woman to be nominated for, let alone to win, an Oscar. Nomadland was the big winner of the night, taking 3 awards, including the coveted Best Picture award, while Best Director was awarded to Chloé Zhao, who became the first ever Asian woman to win the prestigious title. Frances McDormand received her third Oscar with the Best Actress award for her part in Nomadland, where she was both a producer and an actress for the production.

See the full list of winners and a roundup of the best dressed stars below.

Best Picture

- “Nomadland” — Winner

- “The Father”

- “Judas and the Black Messiah”

- “Mank”

- “Minari”

- “Promising Young Woman”

- “Sound of Metal”

- “The Trial of the Chicago 7”

Best Director

- Chloé Zhao, “Nomadland” — Winner

- Thomas Vinterberg, “Another Round”

- David Fincher, “Mank”

- Lee Isaac Chung, “Minari”

- Emerald Fennell, “Promising Young Woman”

Actress in a Leading Role

- Frances McDormand, “Nomadland” — Winner

- Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”

- Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”

- Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”

- Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

Actor in a Leading Role

- Anthony Hopkins, “The Father” — Winner

- Riz Ahmed, “Sound of Metal”

- Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”

- Gary Oldman, “Mank”

- Steven Yeun, “Minari”

Actress in a Supporting Role

- Yuh-jung Youn, “Minari” — Winner

- Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”

- Glenn Close, “Hillbilly Elegy”

- Olivia Colman, “The Father”

- Amanda Seyfried, “Mank”

Actor in a Supporting Role

- Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” — Winner

- Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”

- Leslie Odom Jr., “One Night in Miami…”

- Paul Raci, “Sound of Metal”

- LaKeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”

Original Song

- “Fight For You” from “Judas and the Black Messiah” — Winner

- “Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7”

- “Husavik” from “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”

- “lo Sì (Seen)” from “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”

- “Speak Now” from “One Night in Miami…”

Animated Feature Film

- “Soul” — Winner

- “Onward”

- “Over the Moon”

- “A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”

- “Wolfwalkers”

Makeup and Hairstyling

- “Ma Rainey’s Black Bottom” — Winner

- “Emma.”

- “Hillbilly Elegy”

- “Mank”

- “Pinocchio”

Visual Effects

- “Tenet” — Winner

- “Love and Monsters”

- “The Midnight Sky”

- “Mulan”

- “The One and Only Ivan”

Cinematography

- “Mank” — Winner

- “Judas and the Black Messiah”

- “News of the World”

- “Nomadland”

- “The Trial of the Chicago 7”

Film Editing

- “Sound of Metal” — Winner

- “The Father”

- “Nomadland”

- “Promising Young Woman”

- “The Trial of the Chicago 7”

Production Design

- “Mank” — Winner

- “The Father”

- “Ma Rainey’s Black Bottom”

- “News of the World”

- “Tenet”

Sound

- “Sound of Metal” — Winner

- “Greyhound”

- “Mank”

- “News of the World”

- “Soul”

International Feature Film

- Denmark, “Another Round” — Winner

- Hong Kong, “Better Days”

- Romania, “Collective”

- Tunisia, “The Man Who Sold His Skin”

- Bosnia and Herzegovina, “Quo Vadis, Aida?”

Documentary Short Subject

- “Colette” — Winner

- “A Concerto Is a Conversation”

- “Do Not Split”

- “Hunger Ward”

- “A Love Song for Latasha”

Documentary Feature

- “My Octopus Teacher” — Winner

- “Collective”

- “Crip Camp”

- “The Mole Agent”

- “Time”

Live Action Short Film

- “Two Distant Strangers” — Winner

- “Feeling Through”

- “The Letter Room”

- “The Present”

- “White Eye”

Animated Short Film

- “If Anything Happens I Love You” — Winner

- “Burrow”

- “Genius Loci”

- “Opera”

- “Yes-People”

Original Screenplay

- Emerald Fennell, “Promising Young Woman” — Winner

- Screenplay by Will Berson and Shaka King; story by Will Berson, Shaka King, Kenny Lucas and Keith Lucas, “Judas and the Black Messiah”

- Lee Isaac Chung, “Minari”

- Screenplay by Darius Marder and Abraham Marder; story by Darius Marder and Derek Cianfrance, “Sound of Metal”

- Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”

Adapted Screenplay

- Christopher Hampton and Florian Zeller, “The Father” — Winner

- Screenplay by Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman and Lee Kern; story by Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer and Nina Pedrad, “Borat Subsequent Moviefilm”

- Chloé Zhao, “Nomadland”

- Kemp Powers, “One Night in Miami…”

- Ramin Bahrani, “The White Tiger”

Original Score

- “Soul” — Winner

- “Da 5 Bloods”

- “Mank”

- “Minari”

- “News of the World”

Costume Design

- “Ma Rainey’s Black Bottom” — Winner

- “Emma.”

- “Mank”

- “Mulan”

- “Pinocchio”